Aktualności

Królowe Starożytnego Egiptu na kanale Polsat Viasat History

26-05-2023

Królowe Starożytnego Egiptu
10 rzeczy, których nie wiedzieliście o córce Kleopatry
Premiera serii 2 czerwca o 21:00 tylko na Polsat Viasat History

Nie ma wątpliwości, że Kleopatra (Kleopatra VII) była najsłynniejszą, ale nie jedyną egipską królową. Trzyodcinkowa seria „Królowe starożytnego Egiptu”, która zadebiutuje 2 czerwca na Polsat Viasat History, bada życie trzech fascynujących i charyzmatycznych egipskich monarchiń. W programie poznamy historię Kleopatry II zmagającej się z cierpieniem i morderstwem dokonanym przez swojego brata-męża, królowej Tiye, która stała się żywą boginią oraz córki Kleopatry VII – Kleopatry Selene rządzącej Egiptem po tragicznej śmierci swoich rodziców. 

W poniższym artykule przedstawimy 10 fascynujących faktów o życiu Kleopatry Selene.

1. Selene, córka Kleopatry i Marka Antoniusza odziedziczyła tragiczną historię. Miała zaledwie 10 lat, gdy jej rodzice popełnili samobójstwo. Została królową Egiptu i rządziła nim przez zaledwie dwa tygodnie , zanim wraz z dwoma braćmi zostali schwytani i odesłani do Rzymu, aby wychowywał ich dawny rzymski rywal jej ojca, Oktawian.

2. Cieszyła się spokojnym dzieciństwem. Jej ojczym i przyszły cesarz Oktawian był zaskakująco dobrym opiekunem, który dbał o nią i jej braci, jakby byli jego własnym potomstwem. Oczywiście był w tym akt polityczny – kontrola nad dziećmi królowej oznaczała również kontrolę nad Egiptem.

3. W wieku 15 lat poślubiła afrykańskiego księcia Gajusza Juliusza Jubę. 
Było to zaaranżowane małżeństwo. Podobnie jak Selene, młody Juba był potomkiem obalonej rodziny królewskiej na wygnaniu i prawnukiem Oktawiana. Następnie para została wysłana, by rządzić nowo utworzonym królestwem Mauretanii.

4. Mieli dwoje dzieci. Selene urodziła chłopca zwanego Ptolemeuszem z Mauretanii – nazwanego na część dynastii jego matki i dziewczynkę, której imię nie przetrwało.

5. Selene była widoczną królową. Była zaangażowana w codzienne zarządzanie królestwem, czego nauczyła się od swojej matki. Nic dziwnego, że nie była skłonna ustąpić i pozwolić Jubie na samodzielne władanie. Razem rządzili Mauretanią, a w trakcie ich panowania królestwo rozwinęło znaczący eksport z regionem śródziemnomorskim, głównie z Hiszpanią i Włochami – ich produkty obejmowały między innymi ryby, winogrona, perły i drewniane meble. Monety mauretańskie stały się rozpoznawalne i szanowane w całym imperium Rzymskim.

6. Kleopatra Selene była bardzo dumna ze swojej matki. Wydała monetę ze swoją twarzą i nazywała siebie „królową Kleopatrą, córką królowej Kleopatry”. Rozpoczęła nawet program budowlany, który czerpał inspirację z jej dawnego domu w Aleksandrii i projektów budowlanych jej matki. Budynki te obejmowały latarnię morską przypominającą stylem Pharos z Aleksandrii. Selene i Juba odnowili stare świątynie w mieście i zaczęli budować nowe. Egipskie dzieła sztuki zostały również sprowadzone z dawnego królestwa Selene. Wyraźnie chcieli przywołać atmosferę Aleksandrii i obecność Kleopatry.

7. Jej śmierć była wczesna i nagła. Nie znamy dokładnej przyczyny i daty. Miała najprawdopodobniej zaledwie 35 lat, kiedy zmarła. Królowa została pochowana w Królewskim Mauzoleum Mauretanii, które nadal stoi we współczesnej Algierii. Król Juba rządził królestwem przez dwie dekady po śmierci Selene wraz z ich synem, Ptolemeuszem.

8. Po śmieci Kleopatra Selene pozostała ważną postacią w Mauretanii. Monety z jej wizerunkiem z powodu szacunku i zaufania do królowej nie zostały wycofane z obiegu przez dziesięciolecia.

9. Miała wielki wpływ na swoje królestwo i świat rzymski. W przeciwieństwie do swojej matki, odniosła sukces po cichu. Historycy rzadko wspominali jej imię sugerując, że pod rządami jej i Juby w Mauretanii nie było żadnych problemów, o których można by donosić. 

10. Juba zmarł 28 lat później. Syn Juby i Selene panował do 40. roku życia, kiedy to został stracony przez niesławnego Kaligulę – cesarz był prawdopodobnie zazdrosny o bogactwo Mauretanii, ale to już inna historia. 
Kleopatra Selene i jej rodzina zostali zapamiętani na wieki, między innymi dzięci zachowanemu mauzoleum w Algierii, które jest pamiątką po jej bezkonfliktowych rządach w cieniu wielkiego imperium.

Zobacz inne aktualności:

22-12-2022

Ważne mecze z udziałem Polaków w Hiszpanii, Włoszech i Francji wydarzeniami weekendu w ELEVEN SPORTS

W najbliższy weekend ELEVEN SPORTS pokaże wyjazdowy mecz FC Barcelony Roberta Lewandowskiego z Celtą Vigo. Jego stawką dla gości są cenne punkty w walce o czołowe lokaty, a dla gospodarzy o utrzymanie w LALIGA EA SPORTS. Dla fanów ligi włoskiej zaplanowano między innymi transmisje spotkań […]

Zobacz

22-12-2022

Mecz na szczycie ligi hiszpańskiej oraz starcie AS Romy z Interem Mediolan w Eleven Sports

 MECZ NA SZCZYCIE LIGI HISZPAŃSKIEJ ORAZ STARCIE AS ROMY Z INTEREM MEDIOLAN GŁÓWNYMI WYDARZENIAMI WEEKENDU W ELEVEN SPORTS W najbliższy weekend ELEVEN SPORTS pokaże hit LALIGA EA SPORTS, w którym prowadzący w tabeli Real Madryt zmierzy się z drugą Gironą FC. Spotkanie z udziałem takich […]

Zobacz

22-12-2022

Polski serial szpiegowski na światowym poziomie

POLSKI SERIAL SZPIEGOWSKI NA ŚWIATOWYM POZIOMIE „NIELEGALNI” JUŻ NA ANTENIE KINO TV Warszawa, Mińsk, Sztokholm i Stambuł stanowią tło „Nielegalnych”, czyli pełnego tajemnic i zwrotów akcji serialu szpiegowskiego z prawdziwego zdarzenia. Czy agentom polskiego wywiadu uda się powstrzymać zamach terrorystyczny w Europie? Serial produkcji CANAL+ już […]

Zobacz