Aktualności

Królowe Starożytnego Egiptu na kanale Polsat Viasat History

26-05-2023

Królowe Starożytnego Egiptu
10 rzeczy, których nie wiedzieliście o córce Kleopatry
Premiera serii 2 czerwca o 21:00 tylko na Polsat Viasat History

Nie ma wątpliwości, że Kleopatra (Kleopatra VII) była najsłynniejszą, ale nie jedyną egipską królową. Trzyodcinkowa seria „Królowe starożytnego Egiptu”, która zadebiutuje 2 czerwca na Polsat Viasat History, bada życie trzech fascynujących i charyzmatycznych egipskich monarchiń. W programie poznamy historię Kleopatry II zmagającej się z cierpieniem i morderstwem dokonanym przez swojego brata-męża, królowej Tiye, która stała się żywą boginią oraz córki Kleopatry VII – Kleopatry Selene rządzącej Egiptem po tragicznej śmierci swoich rodziców. 

W poniższym artykule przedstawimy 10 fascynujących faktów o życiu Kleopatry Selene.

1. Selene, córka Kleopatry i Marka Antoniusza odziedziczyła tragiczną historię. Miała zaledwie 10 lat, gdy jej rodzice popełnili samobójstwo. Została królową Egiptu i rządziła nim przez zaledwie dwa tygodnie , zanim wraz z dwoma braćmi zostali schwytani i odesłani do Rzymu, aby wychowywał ich dawny rzymski rywal jej ojca, Oktawian.

2. Cieszyła się spokojnym dzieciństwem. Jej ojczym i przyszły cesarz Oktawian był zaskakująco dobrym opiekunem, który dbał o nią i jej braci, jakby byli jego własnym potomstwem. Oczywiście był w tym akt polityczny – kontrola nad dziećmi królowej oznaczała również kontrolę nad Egiptem.

3. W wieku 15 lat poślubiła afrykańskiego księcia Gajusza Juliusza Jubę. 
Było to zaaranżowane małżeństwo. Podobnie jak Selene, młody Juba był potomkiem obalonej rodziny królewskiej na wygnaniu i prawnukiem Oktawiana. Następnie para została wysłana, by rządzić nowo utworzonym królestwem Mauretanii.

4. Mieli dwoje dzieci. Selene urodziła chłopca zwanego Ptolemeuszem z Mauretanii – nazwanego na część dynastii jego matki i dziewczynkę, której imię nie przetrwało.

5. Selene była widoczną królową. Była zaangażowana w codzienne zarządzanie królestwem, czego nauczyła się od swojej matki. Nic dziwnego, że nie była skłonna ustąpić i pozwolić Jubie na samodzielne władanie. Razem rządzili Mauretanią, a w trakcie ich panowania królestwo rozwinęło znaczący eksport z regionem śródziemnomorskim, głównie z Hiszpanią i Włochami – ich produkty obejmowały między innymi ryby, winogrona, perły i drewniane meble. Monety mauretańskie stały się rozpoznawalne i szanowane w całym imperium Rzymskim.

6. Kleopatra Selene była bardzo dumna ze swojej matki. Wydała monetę ze swoją twarzą i nazywała siebie „królową Kleopatrą, córką królowej Kleopatry”. Rozpoczęła nawet program budowlany, który czerpał inspirację z jej dawnego domu w Aleksandrii i projektów budowlanych jej matki. Budynki te obejmowały latarnię morską przypominającą stylem Pharos z Aleksandrii. Selene i Juba odnowili stare świątynie w mieście i zaczęli budować nowe. Egipskie dzieła sztuki zostały również sprowadzone z dawnego królestwa Selene. Wyraźnie chcieli przywołać atmosferę Aleksandrii i obecność Kleopatry.

7. Jej śmierć była wczesna i nagła. Nie znamy dokładnej przyczyny i daty. Miała najprawdopodobniej zaledwie 35 lat, kiedy zmarła. Królowa została pochowana w Królewskim Mauzoleum Mauretanii, które nadal stoi we współczesnej Algierii. Król Juba rządził królestwem przez dwie dekady po śmierci Selene wraz z ich synem, Ptolemeuszem.

8. Po śmieci Kleopatra Selene pozostała ważną postacią w Mauretanii. Monety z jej wizerunkiem z powodu szacunku i zaufania do królowej nie zostały wycofane z obiegu przez dziesięciolecia.

9. Miała wielki wpływ na swoje królestwo i świat rzymski. W przeciwieństwie do swojej matki, odniosła sukces po cichu. Historycy rzadko wspominali jej imię sugerując, że pod rządami jej i Juby w Mauretanii nie było żadnych problemów, o których można by donosić. 

10. Juba zmarł 28 lat później. Syn Juby i Selene panował do 40. roku życia, kiedy to został stracony przez niesławnego Kaligulę – cesarz był prawdopodobnie zazdrosny o bogactwo Mauretanii, ale to już inna historia. 
Kleopatra Selene i jej rodzina zostali zapamiętani na wieki, między innymi dzięci zachowanemu mauzoleum w Algierii, które jest pamiątką po jej bezkonfliktowych rządach w cieniu wielkiego imperium.

Zobacz inne aktualności:

22-12-2022

„Mezopotamia odkryta na nowo” na kanale Polsat Viasat History

Dzięki irackim władzom ds. dziedzictwa kulturowego, międzynarodowe zespoły archeologów ponownie odkryły zapomniane miasta, które przez dziesięciolecia były zamknięte dla świata – Niniwę, Larsę i Lagasz w starożytnej Mezopotamii – a przynajmniej to, co z nich pozostało po 30 latach grabieży. Wyniki działań, w których wykorzystano […]

Zobacz

22-12-2022

„Lap of Legends” już 12 lipca na kanale AMC

Zapnijcie pasy, bo w lipcu czeka nas jedyny w swoim rodzaju wyścig: człowiek kontra awatary legendarnych kierowców! Logan Sargeant, Amerykanin rywalizujący w Formule 1, zmierzy się z sześcioma znakomitymi przed laty zawodnikami Williams Racing takimi jak: Nigel Mansell (Mistrz Świata F1 1992),  Alain Prost (Mistrz Świata F1 […]

Zobacz

22-12-2022

„Straszny dom” w niedzielę 21 lipca w AXN

„Straszny dom” to animowana komedia z dreszczykiem dla młodszych i starszych widzów, w której trójka dzieciaków ma okazję przeżyci największą przygodę życia. Dwunastoletni DJ i jego przyjaciel Serdel wciąż myślą o tym, że po drugiej stronie ulicy, w domu starego pana Nebbercrackera, dzieje się coś […]

Zobacz